Problemy medyczne u kobiet po 70. roku życia: Kiedy nie stosuje się normatywnych planów leczenia

Jako ginekolog, którego matka ma 97 lat i jest silna, uznałem tę książkę za intrygującą. Czytam to jako klinicysta, wychowawca medyczny, potencjalny opiekun i syn. Założenie tej książki jest z pewnością słuszne – ponieważ populacja w podeszłym wieku rośnie zarówno w kategoriach bezwzględnych, jak i względnych, opieka zdrowotna dla kobiet mogłaby zostać poprawiona, gdyby klinicyści i decydenci mieli łatwy dostęp do danych opartych na dowodach, które dotyczyły płci i wieku. Z redaktorami z Oxfordu, Anglii i Chicago nie ma się co dziwić, że praktycznie wszyscy współtwórcy problemów medycznych u kobiet powyżej 70 roku życia pochodzą z Europy i ze środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Włączenie perspektyw z dwóch kontynentów przyczynia się do wartości informacji. Swoją wyjątkowością książka przynosi korzyści nowościom, ale też cierpi, ponieważ czytelnik może potrzebować bardziej szczegółowych informacji, niż są dostępne. Brak danych dotyczących kobiet powyżej 70 roku życia z pewnością nie jest winą redaktorów i autorów, ale odzwierciedla niedostatek badań, które dotyczyły kobiet w tym wieku. Jak wskazano w rozdziałach, trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski z naszej aktualnej literatury, ponieważ badania historycznie dotyczyły wyłącznie młodszych populacji lub tylko mężczyzn.
Szeroki zakres tematów rozdziałów wskazuje na kluczową koncepcję opieki nad starszymi kobietami – że tradycyjna ginekologia odgrywa ograniczoną rolę. Tylko trzy rozdziały opisują to, co można by uznać za główny nurt tematów ginekologicznych: rozdział 7, Urogenowe starzenie się , rozdział 11, Prolapse i rozdział 12, Rak ginekologiczny. Dodatkowy rozdział, Utrzymywanie seksu przy życiu w późniejszych latach , przedstawia jeden z tematów w ginekologii, który często jest krótko poświęcony zarówno w procesie edukacji, jak i codziennej praktyce. W tych rozdziałach niewiele jest do nauczenia się ginekologa. Jednak informacje są starannie zapakowane dla praktyków z innych dziedzin.
Z tego samego powodu, ginekolodzy czytający książkę otrzymają lekcje z innych dziedzin, które są nieocenione i rzadko nauczane, takie jak tematy opisane w rozdziale 2, Skutki zdrowotne u osób w podeszłym wieku z upału i zimna , w rozdziale 5, Demencja, pojemność , i Zgoda oraz w rozdziale 9, Lekarstwo i przepisywanie . Rozdział dotyczący normatywnych wartości badań u starszych kobiet jest najważniejszym wydarzeniem, ponieważ skupia się na rzeczywistości, że normalny jest terminem względnym. Wiemy, że tak jest w przypadku kobiet w ciąży, ale czasami nie rozpoznajemy tego u osób starszych.
W żadnym wypadku ta książka nie jest przewodnikiem . Autorzy zgromadzili istniejącą literaturę opartą na dowodach w użyteczny sposób, tak aby administratorzy programów, agencje rządowe i poszczególni lekarze mieli racjonalny punkt wyjścia. W tej książce jest coś dla każdego, co powinno być pierwszą z wielu prac poświęconych temu rozwijającemu się sektorowi światowej populacji.
Uważam, że ta książka jest warta przeczytania. Bibliografie na końcu każdego rozdziału są bezcenne same w sobie. Margaret Rees, Louis Keith i ich autorzy dali nam początek wizji przyszłości tej dziedziny, a dzięki temu zapewnili godną podziwu obsługę dla nas wszystkich lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, synów i córek.
Frank W Ling, MD
Vanderbilt University School of Medicine, Nashville, TN 37232
com
[przypisy: projekt domu niezapominajka, dermopanten, ibufen dawkowanie ]